Toulavá kamera připomněla nejen hrad Tolštejn, ale i předměty vystavené v rumburském muzeu

Martin Krsek a Jiří Bálek zavítali s Toulavou kamerou natáčet na hrad Tolštejn, aby tak divákům České televize připomenuli nejen historii zajímavého hradního sídla dobytého Švédy v době třicetileté války, ale seznámili je také s rodinou Münzbergových, zakladatelů vyhlášeného hostince s proslulou muzejní expozicí.

Proto bude součástí příspěvku také řada záběrů ze sálu věnovaného Münzbergovým v rumburském muzeu, pobočce OM v Děčíně, kam jedinečnou rodinnou sbírku laskavě zapůjčila vnučka posledního Münzberga Markéta Vovsíková.

Starosta Jiřetína pod Jedlovou Bohuslav Kaprálik a zastupitel Josef Zoser natáčení přivítali, protože v rámci turistického ruchu je Tolštejn stále vyhledávaným cílem a nová vyhlídka ho učinila ještě atraktivnějším.

Díky provozu restaurace se stal ideálním místem pro rodinný výlet. Kdysi byl vyhledáván rovněž v zimních měsících lyžaři, na což zavzpomínal Rudolf Breuer z Rumburka, který navštěvoval hostinec se svými rodiči a připomněl všem rovněž orchestrion s knedlíkožroutem, atrakci určenou nejen dětem.

Knedlíkožrouta zapůjčila Markéta Vovsíková do rumburského muzea a všichni tak mohou spatřit fascinující soubor pohyblivých figurek na vlastní oči i dnes.