Kouzlo betlémů štětcem Jiřího Škopka

místo

Muzeum Rumburk

Vánoční výstava bude zahájena tradičním řezbařením v rumburském muzeu.

Stalo se již tradicí, že vánoční výstava v rumburském muzeu se zahajuje Řezbařením v muzeu. Nejinak tomu bude i letos. Místní řezbáři se sejdou v sobotu 1. 12. a od 10 do 16 hodin budou mít návštěvníci možnost obdivovat šikovnost jejich rukou v řezbářském řemesle.

Vánoční výstava Kouzlo betlémů štětcem Jiřího Škopka pak bude pokračovat do 2. 2. 2019 dle uvedených otevíracích hodin na přiloženém plakátu.

Letošní vánoční výstava v muzeu je poctou současné i historické betlémářské tvorbě. Jelikož 30. srpna 2018 zemřel akademický malíř Jiří Škopek, který s rumburským muzeem dlouhodobě spolupracoval, hlavní část vánoční výstavy je věnována představení jednoho z pilířů jeho bohaté tvorby. Jako jsou pojmem betlémy Ladův či rozkládací betlémy Kubaštovy, stejně tak si sběratelé cení Škopkovy betlémářské tvorby.
Díky Oldřichu Podzimkovi, předsedovi spolku Jiříkovští betlémáři, který převážnou část archů od Jiřího Škopka precizně vyřezal a podlepil na překližku, může muzeum veřejnosti představit většinu z dostupných betlémů ze Škopkovy autorské dílny. Poetika českých Vánoc pak bude dobrou protiváhou prezentace historických betlémů ze „zlaté doby“ betlémářství „českého Nizozemí“.
Jiří Škopek vytvořil na 560 pohlednic s vánoční tematikou, ty budou k vidění v užším vzorku. Pro Rumburk namaloval zasněžený kostelíček na Krásnolipské ulici, vhodný jako vánoční přání a k prodeji připravený v muzeu a na motivy starokřečanské vánoční hry navrhl pohlednici s dětskými herci. Můžeme potvrdit, že kvůli nemoci nedokončil pohlednici s motivem rumburské Lorety. V návrhu opět originálně uchopená předloha, jak bylo pro Jiřího Škopka typické. Pro město Varnsdorf vytvořil betlémový arch díky objednávce Libuše Horáčkové. Rumburský betlém zůstal jen vizí. Varnsdorfský zimní betlém není ledajaký. Podrobně se s ním můžete seznámit na výstavě. Postavy darovníků volil dle reálných osobností z historie města.
V prvním patře rumburského muzea je v letošním roce připraven monumentální betlém Prchalův. Že se jedná o dílo mimořádné, to s jistotou uzná každý návštěvník. Bez zajímavosti není ani fakt, že pan Prchal bezplatně betlém přenechal děčínskému muzeu. V letošním roce mají návštěvníci možnost prohlédnout ji jej v novém uspořádání, do Rumburku se vrací po mnoha letech.
Jako tradičně jsou přístupné i místní skvosty – betlém Floriana Liebsche z Dolních Křečan, z majetku krásnolipského malíře Augusta Frinda, který si Liebsche s rodinou, jak staví figurky na kuchyňském stole, vymaloval na jeden ze svých soutěžních obrazů a nazval jej Večer Tříkrálový. Nemůže chybět betlém předsedy betlémářského spolku ze Šluknova, zámečníka Franze Weickerta, po léta vystavovaný na šluknovském zámku, velkolepé dílo Franze Xavera Schütze, které v živosti gest postav zůstává na špici místní předválečné tvorby. Ne nadarmo si Schütz vydobyl značné renomé ve Vídni, kde se stal po druhé světové válce restaurátorem a pedagogem na vysoké škole. A jako doplnění expozice jsou připraveny ukázky současné tvorby.
Výstava se tradičně zahajuje akcí Řezbaření v muzeu. Podrobnosti o otvírací době zde na stránkách muzea. Skupinové výpravy je vhodnější telefonicky objednávat. Na Vaši návštěvu se těší pracovníci rumburského muzea.