Řezbaření v muzeu

místo

muzeum Rumburk

Otevření vánoční výstavy betlémů spojené s ukázkami práce mistrů řezbářů

Vážení a milí přátelé betlémů,

dovolujeme si Vás pozvat na oblíbenou tradiční akci - Řezbaření v muzeu.

Srdečně Vás přivítáme v sobotu 30.11. 2019 od 10.00 do 16.00 hodin.

Tradiční vánoční výstava "Betlémy" v rumburském muzeu bude slavnostně zahájena oblíbenou komponovanou akcí "Řezbaření v muzeu" 30. listopadu 2019 v 10.00 hod. Do 16.00 hod. představí svou zručnost místní umělci, ať řezbáři, vazačka věnců či paličkářka. Do vánočně vyzdobeného muzea, (kde zůstávají ozdobou nepřekonatelná betlémářská díla Dominika Rudolfa, Franze Xavera Schütze či Floriana Liebsche), mohou návštěvníci zavítat obdivovat restaurované torzo proslulého Kiesslichova pohyblivého betlému, jež býval kdysi evropsky raritní chloubou Rumburku. Vedle historických prací budou prezentována současná díla. V tomto roce se mohou návštěvníci potěšit poetickým betlémem děčínského řezbáře Ing. Vladimíra Cejnara či keramikou mikulášovické umělkyně Simony Machorkové, betlémy, vyrobenými dětmi ze ZŠ Chřibská, skautským betlémem a dalšími betlémy z muzejní sbírky. Spolek jiříkovských betlémářů zapůjčil papírové betlémy výtvarnice Jany Moštkové.Výstava betlémů potrvá do 31.1. 2020.

Pozvání na "Řezbaření v muzeu přijali": Jaroslav Blažek z Rumburku, Jiří Cóbl z Rumburku, Jaroslav Koděra z Mikulášovic, Jiří Martínek z Panského, Bohumil Tománek z Nového Boru, Josef a Roman Liščákovi z Rumburku, manželé Havlíčkovi z Mikulášovic, Ladislav Süss a Josef Maštrla z Varnsdorfu. Dokonce se objeví také řezbář pan K. Lis z Polska. Umění paličkářské zastane Bělinka Dlouhá z Varnsdorfu. Adventní vazby bude tvořit Kateřina Tomeková. Návštěvníci si budou moci zakoupit papírové betlémy z nakladatelství Libuše a Roman Horáčkovi z Varnsdorfu. Malé dílničky zaujmou děti toužící po rukodělné činnosti.

Smyslem tradičního "Řezbaření v muzeu" zůstává představení živého umění místních tvůrců, kteří navazují na své předchůdce z doby "Zlatého věku" řezbářství Dolnozemí (regionu Šluknovského výběžku). Žádný průmyslový výrobek nenahradí ruční uměleckou práci, ať lidovou či profesionální, která odráží duši svého tvůrce. Nezbývá než doufat, že výstava vnese všem radost do dní nastávajícího adventu a vtiskne duchovní rozměr i blížícím se vánočních svátkům.

Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že zručnost našich místních Mistrů vnese radost do dní nastávajícího adventu a návštěva vánoční výstavy betlémů Vás potěší.