S Foglarem v srdci - Rychlé šípy

místo

Muzeum Rumburk

trvá do

V sobotu 13. dubna 2019 byla v rumburském muzeum zahájena kultovní výstava S Foglarem v srdci  - Rychlé šípy, která je propojením dvou výstav: Spojeni s Foglarem a Pocta Rychlým šípům. Nenechte si ujít jedinečnou výstavu, která trvá jen do 19.5. 2019.

Většina návštěvníků jistě zná klasické foglarovky, na jejichž vzniku se podílelo cca třicet výtvarníků zvučných jmen – Zdeněk Burian, Marko Čermák, Kája Saudek, Jan Fischer, Adolf Born či Vladimír Jiránek.

Právě jejich medailonku s přiblížením stylu zpracování část výstavy nabízí. A s připomínkou, že Jaroslav Foglar přesně vedl jejich štětce a tužky, protože měl zcela jasnou a precizovanou představu o výsledném efektu, jak by měl příběh vypadat, aby co nejvíce zapůsobil výchovně na mládež.

Druhá část výstavy je překlopením příběhů do budoucnosti. Takové volné pokračování, co Rychlé šípy zažijí bez vedení Jaroslava Foglara, ale v jeho duchu. Proto se Červenáček zná s bratry Mašínovými a Mirek Dušín s partou dokonce řeší problém v New Yorku. Proto se objevuje James Bond či Homer Simpson.

Vernisáž putovní výstavy S Foglarem v srdci Rychlé šípy navštívilo v sobotu v muzeu více než dvacet spokojených návštěvníků. Je doplněna o exponáty ze sbírky Pavla Zelenky alias Balooa, jak připomenul ve svém úvodu Robert Nedbal alias Robin. Jemu vděčí rumburské muzeum za to, že výstavu určenou návštěvníkům napříč generacemi do Rumburka přivedl. 

Na místě je možné zakoupit publikace Jaroslava Foglara : "Záhada hlavolamu", "Tábor Svazu Třinácti" a  CD: "Jestřáb vypravuje" ze vzpomínek Jaroslava Foglara.